cs

Crocotta

Mýtický pes - vlk z Indie nebo Etiopie. Je smrtelným nepřítelem lidí a psů.  Umí napodobit hlas mrtvých i živých lidí, nebo také volání o pomoc zraněného člověka, či zvířete. Tímto láká své oběti z bezpečí obydlí do hlubokého lesa, kde je napadne a vysaje z nich duši. Croccota musí spořádat cca 5 - 15 duší za měsíc jinak pojde hlady. 

Rugarou

Člověk, přeměňující se ve zvíře podobné vlku. Čili znaky podobné s klasickým vlkodlakem. Tvor pochází z amerického folklóru. Jeho postava se používala ke strašení dětí, aby se chovaly slušně. Také podle legend měl vraždit katolíky, kteří nedodržovali postní pravidla. Tuto legendu přenesli do Ameriky nejspíše Francouzští přistěhovalci. Mýtů kolem toho jak Rougarou vzniká je více. Podle jedné je to přenosem (podobně jako u upírů nebo vlkodlaků). Další varianta hovoří o genetickém přenosu (tj. toto prokletí se dědí). Další verze hovoří o tom, že tohoto tvora může vyvolat / vytvořit pouze silná čarodějnice - existují i varianty, kde se čarodějnice sama stává Rougarou. 

Kálí

Kálí (sanskrt: काली, doslova "černá") je hinduistická bohyně, hněvivý aspekt Déví, spojená se smrtí a zánikem. Bývá též považována za vládkyni času a změn, což souvisí s její vládou nad smrtí. Na vyobrazeních mívá mimo jiné tmavě modrou barvu,[1] vyplazený jazyk a čtyři ruce. Může být též označována jako Párvatí, Durga nebo Šaktí. Je protějškem boha Šivy.

Nedaleko Káthmándú je jí zasvěcený chrám Dakšinkálí. Zatímco se zvířecím obětem bohyně Kálí v Indii hlava usekává, v Nepálu se dané oběti podřezávají.

Krampus

Krampus je rohatá antropomorfní figura, která v rakouském a jihoněmeckém folklóru odpovídá českému čertovi, průvodci sv. Mikuláše. Postava Krampuse se objevuje 5. prosince, obvykle v doprovodu sv. Mikuláše. Mikuláš děti odměňuje dárky, zatím co Krampus má za úkol potrestat zlobivé děti. Krampus zlobivé děti sní a kolem 22. prosince se přemění v normální lidskou bytost a nic si nepamatuje.